קורס למטפלים: מיינדפולנס בשילוב CBT

הקורס יפתח במרכז שילוב, טבעון ב 10.5.15 ימי ראשון אחה"צ בין השעות 15:30-20:30

הקורס כולל התנסות אישית בהפחתת לחצים בעזרת מודעות קשובה  (לפי הפרוטוקולים שפיתח ג'ון קבט זין MBSR/MBCT ),  ובנוסף , לימוד תיאוריות בודהיסטיות רלוונטיות ופרקטיקות CBT

אוכלוסיית היעד: מטפלים ואנשי מקצוע כגון: פסיכולוגים ועובדים סוציאליים , עובדי שיקום ורווחה, יועצים חינוכיים, מגשרים ומאמנים אישיים, מורים ואנשי חינוך

אימון קוגנטיבי במיינדפולנס רוכש לעצמו בשנים האחרונות מקום של כבוד בארגז הכלים של המטפל.  מקורותיו של אימון זה נעוצים בבודהיזם המוקדם: הפרקטיקה המדיטטיבית,  הפילוסופיה והאתיקה.

עם השנים עבר האימון התאמה לתרבות המערבית, ומאות מחקרים מראים כיצד אימון שיטתי בהפניית קשב מסייע במצבי חרדה, דיכאון, התמודדות עם חולי ולחץ (דחק / stress). קבוצות להפחתת לחצים בעזרת מודעות קשובה מתקיימות במסגרות רבות: בתי  חולים וקבוצות לחולים ובני משפחה, מערכות חינוך, ואף גופים כלכליים.  

בתחום בריאות הנפש קיים גוף מחקרי מוצק, המוכיח את יעילות טיפול מבוסס מיידנפולנס, במצבים של חרדה ודיכאון, בעיקר במניעת בהיקרות שניה – שלישית (second-third relapse prevention).

ספרות הפסיכולוגיה הקוגניטיבית- התנהגותית (CBT) מתארת כיצד אימון במיינדפולנס מסייע בהפחתת רומינציה והימנעות חווייתית (Experiential Avoidance) ועל ידי כך תורם למניעת אפיזודה שניה-שלישית של דיכאון. 

CBT ומיינדפולנסברוב טיפולי הCBT לומדים המטופלים כיצד לאתגר תוכן מחשבות הקשורות ברגש: להפריך ולסתור אותן. בעזרת מיינדפולנס, לעומת זאת-  לומדים המטופלים לפתח עמדה מטא-קוגניטיבית לגבי הרומינציה.  בנוסף, ברמה החווייתית, מגדילים המטופלים את יכולת ההכלה של תחושות לא נעימות, ומפחיתים את החשש מפניהן ואת התפיסה הקטסטרופאלית, שמלווה תחושות אלה לעיתים קרובות. באופן זה משתפרת יכולת ההתמודדות עם החוויה של חרדה או דיכאון, ועצירת ההדרדרות של חוויות אלה. 

הקורס יכלול שני מרכיבים שווים בהיקפם ובחשיבותם     

מרכיב סדנאי (25 שעות) :  נלמד הלכה למעשה לפתח מיומנות מיינדפולנס באמצעות תירגול, זאת בהתאם לפרוטוקול MBSR/MBCT. המשתתפים יתבקשו לבצע תרגול בית ויש לפנות עד 45 דקות בכל יום לתרגול.

 מרכיב תיאורטי (25 שעות) : נלמד על התיאוריה הקלינית הקושרת מיינדפולנס לטיפול בחרדה ודיכאון ולהפחתת לחצים, לאור הבסיס הבודהיסטי ותיאוריות CBT

הקורס מוכר על ידי אוניברסיטת חיפה כמו כן יקבלו המשתתפים תעודת השתתפות בקבוצת MBCT / MBSR. זהו תנאי מקדים להשתתפות עתידית בקורס הכשרת מורים לשיטות אלה, עבור מי שיבחר להמשיך ולהעמיק בתחום.  

עלות: 2,900 ש"ח

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובה אחת “קורס למטפלים: מיינדפולנס בשילוב CBT

  1. סיגל חן

    היי. מעוניינת בקורס. דרך הפלאפון לא רואים כתובת. אני מבררת לאזור פתח תקווה. אשמח שתצרי עימי קשר 0528728136

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *