טיפול מבוסס מיידנפולנס

Mindfulness based Psycho-Therapy

טיפול מבוסס מיידנפולנס הינו גישה טיפולית, השואבת את עוצמתה מן הכלים הפשוטים של נוכחות, קבלה וחופש בחירה. את הכלים האלה רוכש המטופל בעזרת שיחה טיפולית ותרגול מודעות מדיטטיבית לתהליכי הגוף והנפש.

על פי רוב, מוגדר הטיפול כהתערבות ממוקדת קצרת מועד (כשמונה שבועות) במטרה להפחית לחץ ומצוקה, וליצור שיפור בחוייה ובדרכי התמודדות במצבים כגון: חולי וכאב, מוות ופרידה, משבר ומעבר, חרדות, התנהגות כפייתית, קשיים ביחסים קרובים (זוגיות והורות), התנהגות פוגענית, נוקשות מחשבתית ועוד. הטיפול מתקיים במתכונת אישית או זוגית, כל פגישה אורכת 75 דקות.

תרגול עקבי בבית – בעזרת הנחיות מוקלטות – מהווה חלק בלתי נפרד מן התהליך.

 

שש הנחות היסוד לטיפול מבוסס מיידנפולנס

1. בחיים יש כאב. בתודעה יש סבל.

כאב (פיזי ורגשי) הוא חלק אינטגראלי מן החיים והוא מתעורר סביב חולי, אובדן, תסכול, מחסור ואיום חיצוני. המפגש עם המציאות עלול להיות כואב, אך הסבל מתרחש כאשר אנו מתקשים: רגשית ומחשבתית- להתמודד עם הכאב. אנו נאחזים בציפיות, בפחדים והאמונות שלנו לגבי "מה צריך להיות" ומתקשים לקבל את הדברים כפי שהם. המעבר מן ההיצמדות ל'איך צריך' לתובנה של 'מה עכשיו' הוא כל ההבדל בין סבל לבין שלום עם הדברים כפי שהם. האבחנה בין כאב לסבל עוזרת לנו להבין מצבים בהם קיים כאב אך איננו חווים סבל, ולהיפך – מצבים בהם הכל ,לכאורה, בסדר – ובכל זאת אנו סובלים.

 

2. התודעה / הנפש היא תהליך גמיש וסתגלני

הדינמיקה של התודעה גורמת לסבל או משחררת ממנו: תודעה אחוזה ומבוהלת גורמת לסבל ואילו תודעה בוטחת ובהירה מביאה שלווה ושקט, גם בעיצומם של זמנים קשים. אותה דינמיקה איננה תכונה מולדת או תוצר מוגמר של מציאות סביבתית. התודעה היא תהליך דינמי של עיבוד חוויות, פרשנות, יצירת משמעות ובחירה. בכל רגע אפשר לעצור את הפעולה האוטומטית ולכוון את התודעה לפרשנות אוטנטית ומיטיבה, חופשיה מדפוסים ישנים ומגבילים.

 

3. מודעות לא שיפוטית היא מקור לידע ומנוף לשינוי

השינוי בדרך המיינדפולנס מתחיל בעצירה והתבוננות ממוקדת בדברים כפי שהם. המפגש הנבון מאפשר למידה והיכרות עם חווית החיים כאן ועכשיו. אנו מתחילים 'לאסוף מידע' לגבי התחושות שלנו, הרגשות והדפוסים. כך אנו מגלים את 'נקודות היציאה': שברירי הרגע שבין מחשבה אחת לשניה, בין רגש לפעולה – המרווחים הדקים בהם קיימת אפשרויות לשנוי, צמיחה והעצמה.

 

4. שקט ומיקוד

אימון קוגנטיבי במיינדפולנס מאפשר לשנות את דפוסי הפרשנות והתגובה. אימון זה דורש לימוד טכניקה של השקטה ומיקוד של זרם המחשבות. בעזרת תרגול מיינדפולנס אנו מסוגלים לזהות מצבים ודפוסים, להרפות מאחיזתנו בתפיסה ש'רק כך אפשר', להשתהות במרחב רענן של פתיחות וערנות ועל ידי זאת לאפשר שינוי בהרגלי מחשבה, דיבור ופעולה.

 

5. נקודת המפגש בין גוף ונפש היא פתח לריפוי

כאשר אנו מכירים מקרוב את החוייה שלנו, אנו רואים את נקודות המפגש בין גוף לנפש. אנו רואים כיצד פחד עוצר הנשימה וכיצד כעס מכווץ את כפות הידיים. מודעות לזיקה בין גוף נפש מאפשרת לנו להשתמש באותו קשר כמשאב לשינוי. על ידי הרפיית הגוף והחזרת הנשימה לסידרה ניתן להפיג את המצוקה הנפשית.

 

6. חיבור, שותפות ואחריות

כל דבר בעולם – מן הרך הילוד ועד לכלכלה בכפר הגלובלי, מתקיים בתוך זיקת גומלין. בכל רגע ורגע אנו משפיעים על המכלול ומושפעים ממנו. בתמונת קיום מורכבת זו איננו שליטים כל יכולים, אך גם איננו קורבנות חסרי השפעה– אנו שותפים. תובנה זו מעוררת חמלה וכבוד כלפי עצמנו והסביבה, ומעניקה לנו כוח להתמודד עם קשיים. זאת ועוד, מודעות לרקמה האנושית המקיימת אותנו מזכירה לנו את הטוב והמיטיב בחיינו, את המשמעות, התקווה ואהבה שבלעדיהם לא יתכנו צמיחה ואושר.

 

מיכל כהן, MA

מתרגלת ומלמדת מיינדפולנס מזה למעלה מעשרים שנה ומתוכם מטפלת מזה כעשור. את עיקר ניסונה הפרקטי רכשה בתקופות לימוד ותרגול אינטנסביות בהודו, סרי-לנקה ובריטניה. בעלת ניסיון רב בתראפיה מבוססת מיידנפולנס: ליווי חולי סרטן ובני משפחותיהם, התמודדות עם מוות, אבל ואובדן; הדרכת הורים, הפרעות אכילה והתמכרויות, משבר מקצועי ופרישה, חרדה ודיכאון ועוד. בעלת תואר שני בחינוך, מומחית לטיפול בליקויי למידה.

אני מזמינה אתכם למסע של שקט ובהירות בדרך אל האושר.

מיכל 0527-366396

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *